واکنش تیم پرسپولیس پرسپولیس فوتبالیست بازیگری

واکنش: تیم پرسپولیس پرسپولیس فوتبالیست بازیگری پرسپولیس قهرمانان بازیگران قهرمان فوتبال بازیگر فرزند

گت بلاگز اخبار اجتماعی وضع اشتغال بد نیست، ولی بیکاری بحرانی است / ربیعی

وزیر کار می‌گوید وزارت کار مسئول ایجاد شغل نیست، ولی سیاستهای بازار کار به این وزارتخانه مربوط است.او اعتقاد است اقتصاد کشور عزیزمان ایران در مسیر رشد قرار گرفت

وضع اشتغال بد نیست، ولی بیکاری بحرانی است / ربیعی

ربیعی: وضع اشتغال بد نیست، ولی بیکاری بحرانی است

عبارات مهم : اشتغال

وزیر کار می گوید وزارت کار مسئول ایجاد شغل نیست، ولی سیاستهای بازار کار به این وزارتخانه مربوط است.او اعتقاد است اقتصاد کشور عزیزمان ایران در مسیر رشد قرار گرفته و جهت آنکه مردم آن را احساس کنند باید رشد با کیفیتی داشته باشیم.

به گزارش ایسنا، علی ربیعی با بیان اینکه تمام کسانی که به کار نیاز دارند با وزارت کار طرف هستند، اظهار کرد: سمت عرضه نیروی کار با وزارت کار مواجه است و کار برنامه ریزی، تقسیم بندی و آموزش افراد جویای کار بر عهده وزارت کار است.

وضع اشتغال بد نیست، ولی بیکاری بحرانی است / ربیعی

وی ادامه داد: از سوی دیگر به برنامه اشتغالی نیاز داریم که بر اساس آمایش اشتغال استانها صورت بگیرد. در حال حاضر وزارت جهادکشاورزی، ارتباطات، صنعت، تولید و خدمات و گردشگری ایجاد شغل می کنند ولی هیچکدام مسولیتی که یک آمایش استانی و محلی به دست بدهند ندارند در حالی که وزارت کار باید بداند در کدام نقاط و چه شغلی ایجاد شود.

ربیعی که خود را وزیر بیکاران می داند اعتقاد است بیش از آنچه وظیفه اختیاری وزارت کار بوده عنوان ایجاد شغل را دنبال کرده است.

وزیر کار می‌گوید وزارت کار مسئول ایجاد شغل نیست، ولی سیاستهای بازار کار به این وزارتخانه مربوط است.او اعتقاد است اقتصاد کشور عزیزمان ایران در مسیر رشد قرار گرفت

او با بیان اینکه اشتغال و بیکاری دو مقوله جدا از هم هستند، ادامه داد: اعتقاد نیستم که وضع اشتغال بد است ولی وضع بیکاری بحرانی است طبعا هنگامی که شغل ایجاد می شود بیکاری هم کم می شود ولی تعداد بیکاران زیاد و دلواپس کننده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در دولت یازدهم به طور میانگین سالی ۶۰۰ هزار شغل ایجاد شده است هست، افزود: این میزان شغل در دنیا نُرم بدی نیست. ما اقتصاد را در شرایطی تحویل گرفتیم و در دورانی آمدیم که بحران های متفاوت را تجربه کردیم. سالی یک میلیون نفر وارد بازار کار می شوند که باید برایشان ایجاد شغل کنیم ولی سه میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بدون کار هم از قبل داریم که اگر بخواهیم جهت این تعداد شغل ایجاد کنیم، اندازه اقتصاد کشور عزیزمان ایران به گونه ای نیست که بتوان سالی ۱.۵ میلیون شغل ایجاد کرد. کدام اقتصاد دنیا چنین کاری می تواند انجام دهد؟

وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که اگر رشد حاصل شده است آیا مردم آن را احساس نمی کنند؟ اظهار کرد: شیب و جهت گیری ما جهت خروج از رکود درست هست. اعداد و ارقام قابل دستکاری نیستند ولی آیا در زندگی مردم تاثیر ندارد دلایل متفاوت اقتصادی و اجتماعی دارد.

وضع اشتغال بد نیست، ولی بیکاری بحرانی است / ربیعی

ربیعی تصریح کرد: رشد صورت گرفته ولی هنوز در زندگی مردم تاثیرش را نگذاشته است چون قدرت خرید مردم پایین هست. طبعا هنگامی که کشوری ۵.۶ درصد کسری رشد نسبت به برنامه اش دارد و دچار رکود مزمن است رشد در سالهای اول کیفیت مورد نیاز را ندارد بنابر این باید چند سالی طول بکشد تا این رشد در زندگی مردم اثر بگذارد.

وی افزود: ما از رکودی که در سال ۱۳۹۲ حرف می زدیم، گذشتیم، سال ۱۳۹۳ سه درصد رشد کردیم و در سال ۱۳۹۴ بنا به عوامل بیرونی رشد پایین آمد ولی اکنون در سال ۱۳۹۶ از رکود خارج شدیم و جهت آنکه ثر رشد در جامعه ملموس شود به رشد با کیفیت نیاز داریم.

وزیر کار می‌گوید وزارت کار مسئول ایجاد شغل نیست، ولی سیاستهای بازار کار به این وزارتخانه مربوط است.او اعتقاد است اقتصاد کشور عزیزمان ایران در مسیر رشد قرار گرفت

به گفته وزیر کار، در حال حاضر بخش نفت و گاز با رشد قابل توجهی همراه است و با ۱۲ میلیارد تومان در بخش نفت و گاز می توان یک شغل ایجاد کرد. در بخش پتروشیمی با ۳ میلیارد تومان و در بخش لاستیک با ۷۰۰ میلیون تومان یک شغل ایجاد می شود به همین علت مردم باید اثر رشد را در صنایع پایین دستی و کوچک ببینند و لمس کنند.

ربیعی که در برنامه پایتخت کشور عزیزمان ایران بیست سخن می گفت، راجع به علل بیکاری ادامه داد: بیکاری علل مختلفی دارد که یکی از آنها بر می گردد به زمانی که دهه شصتی ها در دهه ۸۰ شغل پیدا نکردند. متاسفانه اندازه اقتصاد هم در دوره ای کوچک شد و موجب شد هم ریزش نیروی کار داشته باشیم و هم شغلی ایجاد نشود.

وضع اشتغال بد نیست، ولی بیکاری بحرانی است / ربیعی

وزیر کار افزود: در دولت قبل در سال ۹۵ یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر وارد بازار کار شدند ولی تنها جهت ۶۰۰ هزار نفر شغل ایجاد شد که نمی تواند پاسخگوی نیاز بازار کار باشد به همین علت است که باید بین بیکاری و اشتغال تمایز قایل شویم.

وی درعین حال راجع به شاغل محسوب کردن کسانی که در هفته یک ساعت کار می کنند، گفت: بارها در این باره صحبت کرده ام و امیدوارم که این بحث تمام شود. مرکز آمار کشور عزیزمان ایران بیش از ۳۰ سال است که آمار می دهد بنابر این نباید روی آمار تشکیک کنیم.

ربیعی ادامه داد: مطالعات ما نشان می دهد ۳.۴ درصد شاغلان در هفته کمتر از ۱۶ ساعت کار می کنند بنابر این هنگامی که به عدد یک ساعت و دو ساعت می رسد خیلی ناچیز می شود. شرکت جهانی کار این محاسبه را گذاشته تا ارزش کار زنان در منزل را هم بتوانیم بسنجیم. ما هم باید به این سمت برویم ولی اکنون ارزش کار تولیدی زنان در منزل را حساب نمی کنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بخش دیگری از صحبتهای خود با بیان اینکه روی فرهنگ ایرانی تعاون کار نکرده ایم، اظهار کرد: بعضا ایراد می گیرند که آیا سهم تعاون ۲۵ درصد نشده است ولی در کدام اقتصاد؟ هنگامی که اقتصاد رشد نکرده تعاون نمی تواند به سهم ۲۵ درصدی برسد وگرنه در بخش هایی که زمینه رشد واقعی داشته وارد شدیم و موفق هم بودیم مثل طرح دِه تعاون و تعاونی های تامین نیاز ولی بعضی تعاونی ها هم در قالب تعاون بانکهای بزرگ زدند و شکست خوردند و بحران درست کردند ولی تعاونی های مسکن واقعا تعاونی بودند و به نسبت عملکرد خوبی داشتند.

وی در آخر با بیان اینکه باید روح جمعی و همکاری را در جامعه گسترش دهیم تا تعاون در مسیر خود قرار گیرد و به فرهنگ ایرانی برگردد، گفت: من تعاون را نه به عنوان یک روش بلکه یک ایده جهت نجات جامعه کشور عزیزمان ایران می دانم و اعتقاد دارم که بیش از همه به تعاون و تکیه گاه بودن همه نیاز داریم.

واژه های کلیدی: اشتغال | اقتصاد | بیکاری | اقتصاد | اقتصادی | علی ربیعی | وزارت کار | وزیر تعاون

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz